Ragadós, sárgásbarna, kellemes, erőteljesen aromás illatú anyag, amelyet a méhek a fák rügyeiről, fiatal ágairól gyűjtenek. A méhek elsődlegesen a kaptár réseinek tömítésére és a kaptár betolakodóival szembeni védekezésre használják, mumifikálva, lezárva vele azokat, hogy ezáltal meggátolják az idegen testek, szennyeződések, betegségek bejutását. Fertőtlenítésre, illetve egyéb kórokozók elleni védekezésre is szolgál.
A propolisz valóban csodaszer, kedvező hatásainak tárháza szinte végtelen!
Főbb összetevői: gyanták, balzsamok, viaszok, illóolajok, vitaminok és nyomelemek. Legfontosabb hatóanyagai a flavonoidok, kalkonok, terpének, fenolok, vitaminok, aminosavak, enzimek és ásványi elemek.
A propoliszt legtöbbször etil alkoholban feloldva, tinktúra formájában használhatjuk belsőleg és külső gyógyírként.
- Belsőleg, erős antibakteriális hatása révén sikeresen kezelhetők vele a bakteriális gyulladások, a felső légúti fertőzések csoportja: orr-, melléküreg-, fül-, garatgyulladás. Továbbá, kezdeti fázisban érdemes propolisszal legyőzni a fogak gyulladását, a- gyomor és bélgyulladásokat, illetve a húgyúti fertőzéseket.
- Általános gyulladáscsökkentő és hámosító hatása miatt, jól gyógyítható vele a gyomor gyulladása és fekélye.
- Antitoxikus: mérsékli a szervezetbe kerülő méreganyagok hatását, de fokozza a szervezet radioaktív sugárzással szembeni tűrőképességét.
- Antioxidáns jellegét kihasználva, alkalmazhatjuk a daganatos betegségek kezelésének kiegészítőjeként.
- Külsőleg, a bőrfelületre juttatva csillapítja a vérzést, érzéstelenítő hatása okán mérsékli a fájdalmat.
- Kiváló gyógyítója a bőr sérüléseinek: kórokozókat gátló, hámosító és bőrregeneráló.
- Kiválóan kezelhetők vele a vírusos fertőzések is, mint például az ajakherpesz, a szájüregi afta, a végtagszemölcsök, valamint a bőr gombás jellegű fertőzései.
Belső használatra általános immunrendszer-erősítőként kövessük az ajánlott napi adagot, megfázásos esetekben napi 3-4x is ismételhetjük. Kanálra csepegtetve fogyasszuk, így a leghatékonyabb. Ha túl erősnek tartjuk az ízét vagy alkoholtartalmát, akkor egy darab kenyérre, kis kanál cukorra csepegtetve könnyebben megbirkózhatunk vele. Akár mézzel (propolisz és méz 1:5 arányban) elkeverve, viszonylag kellemes ízű elegyet kapunk, amelyet a gyerekek is szívesebben fogyasztanak.
Külsőleg csepegtessünk az érintett bőrfelületre. Várjunk néhány másodpercet, amíg az alkohol elpárolog. Ezzel együtt a vele járó égető érzés is elmúlik a sérült, gyulladt részen. Az így kapott sárgás-barnás ragadós réteg néhány perc után megtapintható.
Napi javasolt adag:
- Felnőtteknek 30 csepp
- Gyerekeknek 15 csepp
Értékelések
Még nincsenek értékelések.